• Stwórz swoja własną, wirtualną kartę ciąży! Analiza cyklu, badania, testy - wszystko w jednym miejscu!
  • Zapraszamy do galerii testów ciążowych i owulacyjnych. Porównaj swój wynik testu !!!

Baza wiedzy / Artykuły / Bezdzietność z wyboru.


Długoletnie, bezskuteczne starania o dziecko doprowadzają często pary do wyboru świadomej bezdzietności. Mimo możliwości adopcji wiele par nie decyduje się na nią. Wybierają inną trudną drogę, ponieważ wciąż brak jest społecznej akceptacji modelu rodziny bez dziecka. Wolą jednak być tymi „co nie chcą” niż „co nie mogą”.

Brak możliwości poczęcia dziecka wywołuje współczucie, ale także napiętnowanie, że jest z człowiekiem coś nie tak. Tłumaczenie się ze swojego problemu to ciągłe rozdrapywanie rany. Dlatego też pary wolą powiedzieć, że nie mają dzieci, bo ich nie chcą, niż wyjaśniać że nie mogą ich mieć. Zwłaszcza, że obecnie coraz więcej młodych decyduje się na związek bez dzieci.

Świadoma bezdzietność w przypadku bezpłodności daje rodzicom komfort psychiczny, jeśli chodzi o postrzeganie społeczne. Nie można powiedzieć, że w środowisku jest to w pełni akceptowane, ale prościej być określanym innym ze względu na wybór niż ze względu na problem z poczęciem.

Decyzja o zaprzestaniu starań i nie podjęcie kroków związanych z adopcją wiąże się także z tym, że pary często boją się przyjąć obce dziecko do siebie. Boją się, że może sprawiać problemy wychowawcze, że nie będą potrafili go pokochać, że ktoś kiedyś zdradzi mu prawdę. Wiąże się to zarówno z uczuciami pary jak i troską i obawą o adoptowane dziecko.

Motorem do podjęcia takiej decyzji może być także chęć trwania w związku. Kiedy kolejne IVF nie wychodzą, pary często zaczynają popadać w obsesję na punkcie dziecka. Wtedy wszystko schodzi na dalszy plan, a związek zaczyna się rozpadać. Świadoma, wspólnie przemyślana decyzja o bezdzietności pozwala stworzyć nowe relacje i być szczęśliwym.

Często pary zastanawiają się, jak można być szczęśliwym w związku bez dzieci, a przecież dziecko nikomu nie towarzyszy od początku. A związek trwa, jest szczęśliwy a decyzja o potomstwie jest podejmowania w trakcie. Czyli we dwoje też można być szczęśliwym. Może receptą na takie wahania lub na „początek” bezdzietności jest powrót do tego, co lubiło się robić razem.

Nie jest prosto podjąć taką decyzję, kiedy wcześniej ogrom energii włożyło się w staranie o dziecko. Wiele par decyduje się jednak na ten krok i są z tego zadowoleni, ponieważ odzyskują siebie.


Komentarzy: (2) zaloguj się aby dodać komentarzagniusia
Bezdzietność z wyboru ? Sa takie pary i jakby ich było coraz więcej ... wszystko przez to, że kobiety chcą lub muszą pracować zawodowo. Nie ma kto pilnować domu :(
Dodano: 2014-11-28 20:44:56

olas
Dziecko nie gwarantuje szczęśliwego związku, niestety. Widać po rosnącej liczbie rozwodów. Dziecko jednak pozostaje, kiedy miłość odchodzi i dla niego warto żyć
Dodano: 2014-11-28 17:58:56
Czy na pewno usunąć komentarz?

© 2013 - 2020
Fundusze europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w Waszą przyszłość. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.