• Stwórz swoja własną, wirtualną kartę ciąży! Analiza cyklu, badania, testy - wszystko w jednym miejscu!
  • Zapraszamy do galerii testów ciążowych i owulacyjnych. Porównaj swój wynik testu !!!

Baza wiedzy / Artykuły / Wszystko o badaniu nasienia.


Niekiedy mimo starań parze nie udaje się zajść w ciąże. Taka sytuacja może być spowodowana różnymi czynnikami. Zależne jest to zarówno ze strony męskiej jak i żeńskiej. Dlatego warto poza obserwacją cyklu skupić się nad badaniem nasienia.

Seminogram jest badaniem przede wszystkim tanim, nieinwazyjnym i można być refundowany przez NFZ. Polega on na mikroskopowej analizie próbki nasienia i ocenie poziomu płodności mężczyzny. Kryteriami ocenianymi w trakcie badania jest: objętość, zabarwienie, czas upłynnienia, odczyn i lepkość ejakulatu. Poza tym sprawdza się: liczbę plemników na jeden mililitr, ruchliwość, ich kształt (morfologia) i żywotność.

Wiarygodny wynik można uzyskać odpowiednio przygotowując się do badania. Zalecana jest 3-4 dniowa abstynencja seksualna. Samo badanie polega na oddaniu nasienia w laboratorium do sterylnego pojemnika. Wymagane jest pobranie nasienia drogą masturbacji. Nie jest wskazane pozyskiwanie nasienie ze stosunku przerywanego czy z prezerwatywy.

Czynnikami mogącymi mieć wpływ na jakość nasienia są jak:
- przemęczenie,
- spożywanie alkoholu,
- okres abstynencji seksualnej (zbyt długi lub zbyt krótki),
- ostatnio przebyte choroby, którym towarzyszyła gorączka.
- kuracja antybiotykowa wyklucza oddanie nasienia na okres 2 tygodni.

Zgodnie z ostatnimi wytycznymi WHO o dobrych wynikach badania nasienia świadczą parametry:
- objętość ejakulatu: minimum 1,5 ml
- pH: min 7,2
- liczba plemników w mililitrze: minimum 15 mln/ml
- liczba plemników w całym ejakulacie: minimum 39 mln
-ruchliwość: 40%
-ruchliwość plemników typu D (nieruchome ): poniżej 60%
- plemniki typ A + typ B (ruchliwe): minimum 32%
- żywotność: co najmniej 58% żywych plemników
- co najmniej 4% plemników o prawidłowej morfologii.

W momencie nieprawidłowego wyniku diagnozowane są choroby wpływające, na jakość ejakulatu. W przypadku, gdy jest go mniej lub więcej można mówić o następujących chorobach:
- aspermia ilość jest mniejsza niż 0,5 ml: Może być spowodowana: wadami rozwojowymi, urazami, chorobami zakaźnymi, zabiegami operacyjnymi. Występuje, gdy zablokowany jest odpływ nasienia, w przypadku wytrysku wstecznego lub braku wytwarzania składników płynu nasiennego (a czasami i plemników).Może także wystąpić aspermia przejściowa, która pojawia się przy odbyciu w krótkim czasie dużej ilości stosunków zakończonych wytryskiem.

- hipospermia, gdy objętość jest w granicach 0,5 - 2,0 ml:
Również tutaj występuje zjawisko przejściowe i tak jak w przypadku aspermii może być wynikiem zbyt dużej ilości stosunków w krótkim czasie. Do hipospermi prawdziwej dochodzi na skutek wyczerpania się zapasów i możliwości produkcyjnych jąder, najądrzy, prostaty, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów opuszkowo-cewkowych.

- hiperspermii, gdy objętość jest większa niż 6,0 ml:
Spowodowana jest najczęściej zbyt długim okresem abstynencji. Może wystąpić też przy zapaleniu gruczołu krokowego i przy wzmożonym procesie wydzielania pęcherzyków nasiennych. Zbyt duża ilość spermy prowadzi do zmniejszenia koncentracji plemników i utrudnić zapłodnienie.

Poza objętością ejakulatu istotnym czynnikiem jest ilość plemników w ejakulacie. W przypadku zaburzeń związanych z tym aspektem można mówić o wówczas o chorobach:
- azoospermia, gdy w ejakulacie nie ma żadnych plemników:,
Może być spowodowana: niedorozwojem lub zanikiem jąder, utratą jąder lub ich czynności lub niedrożnością dróg nasiennych. Niekiedy ma podłoże dziedziczne.
Prawidłowa wielkość jąder przy braku plemników w nasieniu sugeruje niepłodność zaporową, która może być wywołana: wrodzonym brakiem nasieniowodów, zrośnięciem dróg wyprowadzających nasienie w wyniku procesów zapalnych, urazowych.
Powyższy stan należy różnicować z zablokowaniem spermatogenezy w kanalikach nasiennych w wyniku pierwotnego uszkodzenia nabłonka plemnikotwórczego. Mniejsze jądra i dodatkowo niskie poziomy gonadotropin u mężczyzn sugerują wtórne uszkodzenie jąder.
Powstaje ono na skutek: hypogonadyzmu hypogonadotropowego, izolowanego braku wydzielania poszczególnych gonadotropin, zespołu Kallmana oraz guzów przysadkowych. Zmniejszona objętość jąder może także świadczyć o pierwotnym uszkodzeniu kanalików nasiennych. Zwykle koreluje to z wysokim stężeniem FSH. Dzieje się tak w przebiegu Zespołu Klinefeltera oraz jako konsekwencja niezstąpionych jąder, przebycia zapalenia jąder lub chemio- i radioterapii.
Niekiedy występuje także po operacjach fiksujących jądra i leczeniu przepuklin pachwinowych. Możliwość efektywnego leczenia azooospermii można przewidzieć na podstawie wyników badań hormonalnych:
- oligozoospermia ekstremalna / kryptozoospermia w jednym mililitrze ejakulatu występują pojedyncze plemniki,
- oligozoospermia b. ciężka ilość plemników w ejakulacie wynosi od 1 do 5 mln/ml,
- oligozoospermia ciężka ilość plemników w ejakulacie wynosi od 5 do 10 mln/ml,
- oligozoospermia ilość plemników w ejakulacie wynosi od 10 do 20 mln/ml,
Najczęściej jest spowodowana pierwotnym uszkodzeniem funkcji kanalika nasiennego bez ustalonej przyczyny.
Może ją wywoływać wtórne uszkodzenie kanalików nasiennych lub przeszkodami w nasieniowodach. Często towarzyszą jej inne nieprawidłowe parametry spermiogramu.
- polizoospermia w jednym mililitrze ejakulatu znajduje się powyżej 250 mln plemników:
Prowadzi to do zbyt wysokiego stężenie spermy w ejakulacie, co wywołuje problemy z płodnością. Dzieje się tak, gdyż zbyt duża koncentracja plemników może ograniczać ich możliwość poruszania się.

Należy pamiętać, że nie można uzyskać pełnej diagnozy na podstawie pojedynczej próbki nasienia. Badania powinny być powtórzone trzykrotnie, w różnym odstępie czasu, ale zawsze przy wypełnieniu kryteriów prawidłowego pobrania ejakulatu.


Komentarzy: (3) zaloguj się aby dodać komentarzolas
No i jeszcze trzykrotnie co najmniej trzeba powtórzyć badanie . Ja wymiękam, ja mu tego chyba nie powiem. Może sam się zorientuje i coś powie ... kochana medycyno, wymysl jakąś biopsję :(
Dodano: 2014-11-29 12:09:39

agniusia
Ale o biopsji tu nic nie ma - faktycznie, jakoś może żartem spróbój z tym sobie poradzić, bo nie wiadomo jak ?
Dodano: 2014-11-28 19:33:42

olas
Już widzę jak mój facet leci na to badanie. To ja chyba w pierwszej kolejności muszę iść do psychologa jakiegoś, żeby mi powiedział jak w ogóle mam zacząć rozmowę na ten temat ...
Dodano: 2014-11-04 23:57:08
Czy na pewno usunąć komentarz?

© 2013 - 2020
Fundusze europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w Waszą przyszłość. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.