• Stwórz swoja własną, wirtualną kartę ciąży! Analiza cyklu, badania, testy - wszystko w jednym miejscu!
  • Zapraszamy do galerii testów ciążowych i owulacyjnych. Porównaj swój wynik testu !!!

Baza wiedzy / Artykuły / Czynniki obniżające płodność.


W obecnych czasach coraz więcej par boryka się z problemem płodności. Poza ustrojowymi zmianami mającymi wpływ na poczęcie dziecka jest wiele zewnętrznych czynników obniżających płodność. Epidemia nadwagi, która pojawiła się stosunkowo niedawno stanowi jedną z możliwości wystąpienia problemów z zajściem w ciążę.

Problem płodności występuje częściej, jeżeli na nadwagę choruje kobieta, a u mężczyzny stwierdza się niedowagę.
Nadwaga u kobiet wpływa na przedłużenie czasu upływającego między ciążami i porodami, wiąże się z upośledzeniem owulacji, zapłodnienia, implantacji i wczesnego rozwoju płodu. U kobiet z nadwagą częściej występuje zespół policystycznych jajników. Kobiety ze zwiększoną o 10 do 15% ponad normę ilością tkanki tłuszczowej mogą wykształcić niepłodność wywołaną nadmiarem estrogenu wytwarzanego w tkance tłuszczowej podczas każdego cyklu płciowego. Ilość tkanki tłuszczowej 10% do 15% poniżej normy może z kolei całkowicie zatrzymać produkcję tłuszczy, lipidy są z kolei niezbędne do powstawania hormonów płciowych.
U mężczyzn nadwaga nie jest aż tak istotna w kwestii płodności, jednak nie wolno zapomnieć o związanym z nią przegrzaniu moszny a tym samym do możliwości uszkodzenia funkcji plemników.

Czynnikami mającymi rzeczywisty wpływ na płodność męską są najczęściej infekcje rzeżączkowe, zapalenia jąder, powikłania po śwince, operacje układu moczowo – płciowego. Dodatkowo płodność męską mogą zaburzać pestycydy, barwniki anilinowe, metale ciężkie (ołów), morfina, kokaina, chinina, androgeny, kortykosteroidy. Problemy seksualne to czynniki, które również obniżają płodność zarówno u mężczyzn jak i kobiet.
Kobiecą płodność mogą obniżać zakażenia bakteryjne, choroby przenoszone drogą płciową, przewlekle zapalnie nerek, cukrzyca. Ponad to czynniki środowiskowe, takie jak kontakt z metalami ciężkimi (ołów, kadm), promieniowanie, duże dawki kortykosteroidów, estrogenów, narkotyki, wiek.
Kobiet niemogących zajść w ciążę w grupie wiekowej między 20 a 29 rokiem życia jest 8%, odsetek ten zwiększa się następnie do 15% w wieku 30-34 lat, do 22% w wieku 35-39 lat i do 29% miedzy 40 a 44 rokiem życia. Spadek płodności związany z wiekiem jest wynikiem wzrostu uszkodzeń chromosomalnych w komórkach jajowych.

Styl życia, palenie, stres, zła dieta to także czynniki mogące przyczynić się do znaczących problemów z płodnością. W porównaniu z osobami niepalącymi lub tymi, które rzuciły palenie, palacze wypalający 20 papierosów dziennie mają o 20% mniejsza szanse na zajścia w ciążę.
Potwierdzono także związek pomiędzy spożyciem kofeiny a niepłodnością. Kofeina znajduje się nie tylko w kawie, ale również w herbacie, wielu zimnych napojach. Nawet niewielkie spożycie alkoholu (np. pięć drinków tygodniowo) może zaburzać płodność. Problemy można mieć również w przypadku źle dobranej diety. Brak ważnych składników odżywczych: głównie aminokwasów, witamina B12, cynk, żelazo czy kwas foliowy, może powodować zaburzenia płodności.

Higiena intymna zwłaszcza u kobiet to również istotny element składowy płodności. Zbyt częste irygacje pochwy, stosowanie płynów, które mają neutralne zamiast kwaśnego pH zaburza biocenozę pochwy, co zwiększa ryzyko procesów zapalnych narządów rodnych.

Wśród kobiet, które próbują zajść w ciążę depresja jest bardzo powszechna. W rzeczywistości, depresja ma bezpośredni wpływ na wydzielanie hormonów, które są odpowiedzialne za owulację i procesy rozrodcze. Wykonano badania, które potwierdziły, że kobiety, które zgłosiły się do lekarza z problemem płodności zachodziły w ciąży do pół roku od wizyty, kiedy jeszcze nie zastosowano poważnych zabiegów.

Przyczyn i czynników wywołujących niepłodność jest wiele. Część jest od nas niezależna, ale na część mamy wpływ. Należy dokładnie przeanalizować swój styl życia, dietę i zastanowić się, co można zmienić. Na pewno to nie zaszkodzi a może pozytywnie przygotować do ewentualnej późniejszej terapii.


Komentarzy: (4) zaloguj się aby dodać komentarzolas
Ja jeszcze zastanawiam się nad tym paleniem, kawą i alkoholem, złym odzywianiem i ogólnie niehigienicznym trybem życia. To jak to jest, że w rodzinach alkoholików nie ma problemu z płodnością ?
Dodano: 2014-11-28 17:27:50

beeatka
A mnie sie wydaje, że właśnie psychologiczny aspekt zdrowia jest najbardziej istotny i niestety ignorowany przez lekarzy ... i to nie tylko w walce z bezpłodnością :(
Dodano: 2014-11-26 11:53:52

dragma
No i na co to wyszło w swietle współczesnych badań, że częste mycie skraca życie .... aż nie chce się wierzyć .
Dodano: 2014-11-05 15:16:36

olas
Rozumiem, że kobiety z depresją w wyniku samej interwencji psychoterapeuty zachodziły w ciążę ... nie chcę być złośliwa - może by tak dla panów wymyslić jakąś psychoterapię ?
Dodano: 2014-11-04 23:54:01
Czy na pewno usunąć komentarz?

© 2013 - 2020
Fundusze europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w Waszą przyszłość. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.