• Stwórz swoja własną, wirtualną kartę ciąży! Analiza cyklu, badania, testy - wszystko w jednym miejscu!
  • Zapraszamy do galerii testów ciążowych i owulacyjnych. Porównaj swój wynik testu !!!

Baza wiedzy / Artykuły / Pierwsze objawy ciąży.


Pierwsze objawy ciąży to zupełnie osobnicze odczucia kobiet. Nie można przypisywać ich, jako wyznaczniki dla rozpoznania ciąży, potwierdzić ja może jedynie test ciążowy z krwi i moczu oraz USG. Nie mniej jednak, jeśli pojawiają się dane objawy mogą sugerować ciążę i zapoczątkować dalszą diagnostykę.

Testy ciążowe możemy kupić bez recepty w każdej aptece oraz w niektórych hipermarketach. Działanie polega na wykryciu obecności w moczu tzw. gonadotropiny kosmówkowej, hormonu produkowanego już w pierwszych dniach zapłodnienia. To ułatwienie dla kobiet, którym zależy na szybkim upewnieniu się, czy rzeczywiście mogą spodziewać się dziecka. Zazwyczaj zaleca się wykonanie testu na tydzień po spodziewanej miesiączce, są także testy które można wykonać już 3 dni po terminie. Trzeba pamiętać, by była to próbka porannego moczu, ponieważ stężenie gonadotropiny (βhCG) jest wtedy największe. Można także wykonać test ciążowy z krwi, również zaleca się zrobić go 7dni po spodziewanym terminem miesiączki. Zaletą jest, że można wykonać go o każdej porze dnia. Stężenie powyżej 5mlU/ml sugeruje ciążę. Badanie to nie jest refundowane, chyba że zleci je ginekolog.

Brak miesiączki w oczekiwanym terminie jest jednym z najczęstszych powodów, dla których kobiety wykonują test ciążowy. Warunkiem może być jedynie fakt, że menstruacje musza być regularne. Nie chodzi oczywiście o dokładność cyklu 28 dniowego, ale o powtarzalność krwawień w takich samych odstępach czasu np. co 35dni. Każda kobieta musi pamiętać o swojej niepowtarzalności, tym samym nie należy spieszyć się z rozgłaszaniem nowiny tylko dlatego, że okres spóźnia się o kilka, a nawet o kilkanaście dni. Niestety systematycznie rośnie grupa kobiet zmagających się z niewielkimi zaburzeniami hormonalnymi. Kobiety te mają duże szanse na zajście w ciąże, ale nawet dwutygodniowe opóźnienie nie musi w ich przypadku świadczyć o ciąży. Zdarza się zresztą, że nawet u kobiet, które miesiączkują dość regularnie menstruacja spóźnia się i nie ma to nic wspólnego z odmiennym stanem. Związane jest to z występującym powszechnie i praktycznie w każdej dziedzinie życia stresie i napięciu. Tak samo o przedłużającym się czasie oczekiwania na miesiączkę musza pamiętać kobiety, które właśnie zrezygnowały z antykoncepcji hormonalnej. Zdrowiej nawet dla matki i dziecka będzie dać organizmowi zregenerować się i przez pewien czas od odstawienia hormonów nie zachodzić w ciążę.

Tkliwość piersi jest kolejnym objawem, który może świadczyć o ciąży. Zwykle już w pierwszych tygodniach ciąży stają się one bardziej wrażliwe i podatne na ból. Dzieje się tak, ponieważ już w momencie zapłodnienia organizm kobiety zaczyna przystosowywać się zmian, jakie będą dziać się w nim przez kilka miesięcy a także i po porodzie. Pierwsze reagują hormony, które wpływają na błony śluzową macicy oraz na gruczoły piersiowe. Należy jednak pamiętać, że ten sam sygnał może świadczyć o zbliżającej się miesiączce lub stały się takie, bo kobieta właśnie rozpoczyna przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Częste zmiany nastroju mogą pojawić się już kilka dni po zapłodnieniu. Często kobieta staje się rozdrażniona i przemęczona. Dziej się tak, ponieważ organizm przystosowując się do nowej roli zużywa sporo energii i objawy są skutkiem zbyt dużego wysiłku hormonalnego i narządowego. Niestety tak jak w przypadku menstruacji tak i tutaj dużą rolę odgrywa środowisko, w którym dana kobieta przebywa. Narażenie na stres, przeciążenie praca i obowiązkami domowymi może dać dokładnie takie same objawy.

Nudności to kolejny wyznacznik ciąży rozpowszechniony medialnie, ponieważ najbardziej uciążliwy i spektakularny. Kobiety, które są w ciąży jakby z obowiązku zaczynają uskarżać się na nudności a nawet je odczuwać. Oczywiście nikt nie umniejsza rzeczywistemu występowaniu nudności, ponieważ problem jest bardzo niekomfortowy i męczący. Poza tym, jeśli nigdy nie zdarzały się kobiecie poranne wymioty a teraz niemal codziennie i to mimo prowadzenia tego samego sposobu odżywiania można podejrzewać ciążę. Objawy te występują przez pierwsze miesiące ciąży, oczywiście nie u każdej kobiety. Podwyższoną temperaturę ciała (nawet o stopień wyższą niż zazwyczaj), pojawiająca się w czasie, gdy powinna wystąpić menstruacja może sugerować, że organizm przygotowują się do zapewnienia dziecku maksymalnie dobrych warunków. Podwyższona temperatura jest konsekwencją zwiększenia się ilości progesteronu, który w pierwszych tygodniach ma za zadanie podtrzymanie ciąży i zapobieganie ewentualnemu poronieniu. Obserwując u siebie wszystkie lub część objawów należy wykonać test ciążowy lub zgłosić się do lekarza. Zdecydowanie lepiej mieć pewność bycia w ciąży lub jej braku niż sobie zaszkodzić. Pierwsze tygodnie ciąży to czas wzmożonego podziału komórkowego, przyjmowanie leków, alkoholu lub rozpoczęcie stosowania antykoncepcji hormonalnej może wywołać nieodwracalne skutki w organizmie dziecka.


Komentarzy: (4) zaloguj się aby dodać komentarzagniusia
A ja niby nie wiedziałam, że jestem w ciąży, ale wymigałam się od przenoszenia szafy ... jakbym coś czuła :) Czyli i wie się i się nie wie, że się wie :)
Dodano: 2014-11-28 19:29:01

olas
Czyli jak, budzisz się i wiesz, że jesteś w ciąży ? Czasami ciąża nie daje żadnych wyraźnych objawów i naprawdę mozna nie wiedzieć, że jest się w ciąży.
Dodano: 2014-11-28 17:24:47

beeatka
Tak na mój gust, to kobita i to każda dobrze wie, że jest w ciąży na długo przed tym zanim stwierdzi to lekarz. No chyba, że nie chce wiedzieć ... albo nie chce być w ciąży :(
Dodano: 2014-11-26 11:56:14

beeatka
No to prawda, szcególnie zagrożonych jest pierwszych 16 tygodni ... z tego względu najlepiej byłoby planować rodzinę. Ciągle jeszcze, nie zawsze jednak jest to mozliwe
Dodano: 2014-11-05 13:25:07
Czy na pewno usunąć komentarz?

© 2013 - 2020
Fundusze europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w Waszą przyszłość. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.