• Stwórz swoja własną, wirtualną kartę ciąży! Analiza cyklu, badania, testy - wszystko w jednym miejscu!
  • Zapraszamy do galerii testów ciążowych i owulacyjnych. Porównaj swój wynik testu !!!

Baza wiedzy / Artykuły / Poznaj swój cykl i jego fazy.


Wiele lat cykl miesiączkowy kobiety podporządkowany był głównie wpływom księżyca, trwał 28 dni. Działo się tak, ponieważ kobiety miały bardzo regularny tryb życia. Obecnie kobiety żyją bardzo intensywnie, co powoduje wahania cyklu menstruacyjnego.

Zwłaszcza pierwsza faza cyklu jest wyjątkowo podatna na zmiany środowiskowe. Oczywiście zachowany został podział cyklu na fazy – przedowulacyjną i poowulacyjną. Tyle, że obecnie typowy cykl trwa 23 – 35dni, za anomalię uważa się, jeśli kobieta ma cykle różniące od „norm” o 10 dni. Znacznie utrudnia to wyliczanie i posługiwanie się metodami kalendarzykowymi. Dopiero NPR w oparciu o objawy wynikające ze zmian hormonalnych pozwalają określać z dość dużą precyzją, w jakiej fazie cyklu obecnie znajduje się kobieta. Hormony są odpowiedzialne za zmiany fizjologiczne w obrębie narządów płciowych, samopoczucie, kondycję fizyczną, wydajność intelektualną i wygląd.
Typowy cykl miesiączkowy rozpoczyna się w dniu wystąpienia menstruacji a kończy ostatniego dnia przed wystąpieniem kolejnym krwawieniem. Pierwszy dzień cyklu rozpoczyna fazę przedowulacyjną/folikularną. Jama macicy oczyszcza się a tuż po ustaniu krwawienia rozpoczyna się proces odbudowy błony śluzowej. Dzieje się tak na skutek wysokiego stężenia estrogenów w tej fazie. Poza działaniem na endometrium estrogeny wpływają w tym samym czasie na dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych i formowanie pęcherzyka dominującego- Graffa. Osiąga on dojrzałość, pęka i podczas owulacji uwalnia komórkę jajową.
Po owulacji, w przypadku, jeśli nie dochodzi do zapłodnienia rozpoczyna się faza poowulacyjna/ lutealna. Dominujący wpływ ma progesteron. Produkowany jest z ciałka żółtego, które powstaje z pękniętego pęcherzyka Graffa. Progesteron odpowiada za przemianę wydzielniczą błony śluzowej macicy i przygotowanie jej do przyjęcia zarodka. W momencie, gdy nie dochodzi do zapłodnienia ciałko żółte zanika, spada poziom progesteronu, co powoduje niedokrwienie Endometrium i jego złuszczenie a w efekcie krwawienie menstruacyjne. W ten sposób, w skrócie, rozpoczyna się kolejny cykl menstruacyjny.

Na początku każdego cyklu, po rozpoczęciu się krwawienia miesiączkowego przysadka mózgowa zaczyna produkować folikulostymulinę (FSH). Hormon pobudzający proces dojrzewania pęcherzyków, które wydzielają także estrogeny. Ich stężenie osiąga szczytowy poziom dobę przed owulacją. W tym samym momencie następuje wyrzut z przysadki mózgowej hormonu luteinizującego (LH). Doprowadza to do pęknięcia dojrzałego pęcherzyka i uwolnienia komórki jajowej. W fazie poowulacyjnej stężenie estrogenów spada, pęcherzyk Graffa zamienia się w ciałko żółte i wydziela progesteron, który hamuje następną owulację, podwyższa temperaturę ciała o minimum 0,2˚C, zgęszcza śluzu oraz zamyka szyjkę macicy. Nazywane jest to zespołem objawów bezwzględnej niepłodności poowulacyjnej. Ciałko żółte wydziela progesteron przez około dwa tygodnie, jeśli nie dochodzi do zapłodnienia poziom progesteronu spada i pojawia się menstruacja.

Przedstawiony opis dotyczy cyklu trwającego 28 dni. W każdym cyklu menstruacyjnym występują dwie fazy podzielone momentem owulacji. Faza lutealna jest stała i trwa 2 tygodnie, natomiast faza przedowulacyjną ma różną długość. Dzieje się tak, ponieważ jest ona podatna na zmiany środowiskowe i organiczne. Dlatego w przypadku kobiet mających różne długości cyklu tak ważne jest poznanie własnego ciała, zmian śluzu, temperatury i konsystencji szyjki, by móc skutecznie planować okres poczęcia dziecka."


Komentarzy: (3) zaloguj się aby dodać komentarzagniusia
Jakoś nie chce mi się wierzyć, że przez wiele lat to każda kobieta miała cykl 28/28 a teraz tak się rozszalał .... wpływ księzyca powinien być jednak nadal dominujący ?
Dodano: 2014-11-28 20:47:23

agniusia
No to nie tylko Ty tak myślisz - najgorsze jest to , że mężczyźni często tak myślą ... oni tak myślą, że to jest takie proste przewidziec, że możesz zajść w ciążę ... może powinni więcej czytać ?
Dodano: 2014-11-28 19:26:40

olas
W końcu rozumiem skąd te wpadki u kobiet, czasami myślałam, że niektóre kobiety tylko udają, że wpadły z ciążą, ... ale jak widać niekoniecznie
Dodano: 2014-11-28 17:19:33
Czy na pewno usunąć komentarz?

© 2013 - 2020
Fundusze europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w Waszą przyszłość. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.