• Stwórz swoja własną, wirtualną kartę ciąży! Analiza cyklu, badania, testy - wszystko w jednym miejscu!
  • Zapraszamy do galerii testów ciążowych i owulacyjnych. Porównaj swój wynik testu !!!

Baza wiedzy / Artykuły / Problemy z płodnością, diagnozowanie.


W przypadku par młodych, zdrowych, regularnie odbywających stosunki seksualne, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w ciągu roku wynosi 85 proc. Mówiąc o regularności odnosi się to do 4 – 5 stosunków w ciągu tygodnia przy staraniach o dziecko. Niemożność zajścia w ciążę u par mimo spełniania kryteriów z powyższej definicji wymaga oceny specjalisty. Należy pamiętać, że płodność kobiet spada z wiekiem, natomiast mężczyźni nie mają problemów, z jakością wytwarzanych plemników niemal przez całe życie. Mimo tego stres, praca przy chemikaliach, problemy z wytwarzaniem dojrzałej formy plemnika to duży procent problemów z płodnością niestety zazwyczaj diagnozowane są na końcu albo wcale.

Dzieje się tak z niechęci mężczyzn do badania nasienia i szukania problemu w sobie. Znakomita większość kobiet uważa, że problemy z zajściem w ciąże leżą po jej stronie i szukają przyczyny w sobie, tymczasem zbadanie męskiego nasienia jest dużo tańsze, szybsze i może od razu naświetlić całą sytuacje. Pary starające się o dziecko musza pamiętać, że jeśli jest problem rozwiązania musza poszukać razem.

Diagnozowanie niepłodności można podzielić na 3 grupy, odnoszące się do najczęstszych problemów: Pierwsza grupa to badania, których wyniki mają związek z płodnością – seminogram (badanie nasienia), drożność jajowodów w obrazie HSG lub laparoskopowy, laboratoryjna ocena owulacji. Wyniki wykazujące problemy biologiczne - azoospermia, obustronna niedrożność jajowodów, brak owulacji, oznaczają, że bez leczenia zajście w ciąże będzie bardzo utrudnione lub niemożliwe.
Badania grupy drugiej nie mają jednoznacznego związku z płodnością, jest to: test po stosunku, test penetracji śluzu szyjkowego czy oznaczenie przeciwciał przeciwplemnikowych. W przypadkach nieprawidłowości w wynikach dochodzi do ciąży mimo braku leczenia.
Grupa trzecia, nie ma ustalonego wpływu na płodność, jednak często wyleczenie umożliwia powrót płodności. Badania przeprowadzane w tej grupie to: datowanie endometrium, ocena żylaków powrózka nasiennego czy testy na chlamydie.
Standardowe badania diagnostyczne niepłodnej pary obejmują laboratoryjną ocenę owulacji, drożności jajowodów oraz analizę seminogramu. W klinicznej praktyce każda z przyczyn braku owulacji powinna być brana pod uwagę. Istotną informacja mogą być przebyte choroby np. różyczka w wieku dorosłym u kobiety lub świnka u mężczyzny. Pod względem diagnostycznym istotny jest również czas trwania niepłodności, badanie przedmiotowe oraz wyniki pozwalające wykluczyć inne problemy zdrowotne (np. cukrzyca, zaburzenia czynności tarczycy).
Niezamierzona bezdzietność jest problemem, obejmującym szeroki zakres przypadków od prawidłowej płodności, aż po niepłodność, czyli całkowitą niemożność samoistnego zajścia w ciążę. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła niezamierzoną bezdzietność, jako chorobę, a jej leczenie zaliczyła do podstawowych praw człowieka. Tym samym para, która ma problemy z płodnością powinna mieć dostęp do leczenia wszystkimi znanymi metodami;

Podstawowa temperatura ciała:
Wzrost temperatury ciała w drugiej fazie cyklu, jest wywołany sekrecją progesteronu. Wiedza ta służy do oceny owulacji. Pomiary powinny obejmować 2-3 cykle. Mimo iż nie jest to najdokładniejsza metoda oceny jajeczkowania i czynności ciałka żółtego, pozostaje najtańszym i najprostszym testem pierwszego rzutu.

Badania hormonalne:
Najefektywniejszą metodą informacji o owulacji oraz czynności ciałka żółtego jest oznaczenie stężeń progesteronu w środku fazy lutealnej. Czasami potrzeba kilka oznaczeń, aby potwierdzić, iż oznaczono wartości szczytowe. Nieprawidłowe wartości wskazują na zaburzenia jajeczkowania. Do najczęstszych przyczyn problemów z jajeczkowaniem można zaliczyć: hiperprolaktynemia, hipergonadyzm, hipogonadyzm i brak jajeczkowania mimo "prawidłowej" sekrecji gonadotropin.

Zmiany szyjkowe:
Zmiany ujścia szyjki macicy oraz ilość i jakość śluzu są odzwierciedleniem zmian hormonalnych, szczególnie w okresie okołoowulacyjnym. Zmiany szyjkowe mogą służyć ocenie stymulacji jajeczkowania jedynie w połączeniu z innymi technikami.

Biopsja endometrium:
Obecnie uzyskanie próbki endometrium wiąże się z niewielkim dyskomfortem dla pacjentki. Dużą wartość kliniczną ma w diagnostyce wewnątrzmacicznych stanów zapalnych oraz stwierdzenia czy endometrium jest w fazie lutealnej. .

Ultrasonografia:
Ultrasonografia jest badaniem koniecznym w monitorowaniu stymulacji jajeczkowania. W toku ustaleń jest przydatność kliniczna oceny przepływu krwi w narządzie rodnym badaniem Dopplera.

Histerosalpingografia i histeroskopia:
Histerosalpingografia (HSG) zazwyczaj wykonywana zaraz po menstruacji, jest bardzo przydatna w ocenie jamy macicy i drożności jajowodów. Histeroskopia znalazła zastosowanie w diagnostyce i leczeniu nieprawidłowości wewnątrzmacicznych.

Laparoskopia:
Laparoskopowa ocena narządu rodnego jest szeroko stosowana w diagnostyce niepłodności. Podczas badania można podać pacjentce kontrast i jednocześnie ocenić drożność jajowodów.

Test po stosunku (PCT):
Test ocenia zdolności plemników do penetracji śluzu szyjkowego w czasie owulacji.

Badania immunologiczne:
Pozwalają ocenić, czy organizm kobiety nie wytworzył przeciwciał przeciwplemnikowych (ASA), przeciwjajnikowych (AOA, odpowiadają za przedwczesne wygaśnięcie czynności jajników), antyfosfolipidowych ( ich obecność zmniejsza odsetek implantacji).

Badanie cytogenetyczne:
W przypadku pierwotnego i wtórnego braku miesiączki z podwyższonymi wartościami FSH, przedwczesnego wygaśnięcia funkcji jajników, długotrwałej niepłodności niewyjaśnionego pochodzenia i powtarzających się poronień samoistnych wskazana jest analiza kariotypu.

Psychologiczne aspekty niepłodności są zazwyczaj pomijane podczas planowania ciąży. Zwykle szuka się problemów natury biologicznej. Należy jednak pamiętać o wpływie psychiki na płodność człowieka. Chęć posiadania dziecka u jednych jest silniejsza, u innych słabsza, często zależy od aktualnej sytuacji związku obojga partnerów, środowiska kulturowego i warunków socjalnych. W ostatnich latach częstość diagnozowania niepłodności wzrosła ponad dwukrotnie. Niestety nie jest to często adekwatna i rzetelna diagnoza. Tak jak wspomniano, niemożność zajścia w ciąże można diagnozować, kiedy przez rok regularnego, częstego współżycia para nie doczeka się dziecka. Tymczasem do diagnozy używany jest jeden aspekt, czyli długość starania. Wiele par słyszy, że są niepłodni, bo po roku nie mają jeszcze dziecka, tymczasem rok współżycia po 4-5 razy w miesiącu nie może stanowić kryterium do takiej diagnozy. Tym samym często na kłopoty z poczęciem dziecka wpływają obciążenia psychosocjalne i stres po takich słowach.
Niemniej jednak należy pamiętać, że jeśli wszystko jest zgodne z definicją a para nie może zajść w ciążę to wtedy poza biologią równie silnie może przeszkadzać w tym psychika. Stres, naciski ze strony społeczeństwa, seks, który zaczyna być traktowany przedmiotowo, wzajemne obwinianie się to najczęstsze przyczyny psychiczne, które wpływają na płodność. Istotny wpływ na układ hormonalny może mieć stres: przemęczenie pracą zawodową, stany znacznego napięcia psychicznego i fizycznego, nadużywanie leków. Stresem może być samo pragnienie posiadania dziecka.

Znacznie częściej niż przypuszczano czynniki niepłodności dotyczą obojga partnerów. Dlatego też badania diagnostyczne powinny obejmować kobietę i mężczyznę. Ponadto badanie nasienia powinno być wykonane w pierwszej kolejności ze względu na małą inwazyjność i względnie tani sposób analizy. Dodatkowo zwiększający się odsetek niepłodności to po części wina samych par, które zmieniły hierarchie wartości i odkładają poczęcie dziecka na później – nawarstwiające się stresy i wiek znacznie utrudniają zajście w ciążę. Należy o tym pamiętać.


Komentarzy: (6) zaloguj się aby dodać komentarzCasamaro
U nas jest dokladnie tak samo...wiec aspekt psychologiczny istnieje jak najbardziej, ale nie przewyzsza niestety aspektu medycznego :( Kurcze, i znowu komentarz musze rozbic na 3 posty.....
" Isc , ciagle isc w strone slonca. W strone slonca,az po horyzontu kres"
Dodano: 2015-02-02 13:56:25

Casamaro
typu " musicie odpoczac, zajac czyms glowe, wyjechac na weekend" sa zupelnie od czapy. Powiedz diabetykowi,zeby zamiast insuliny wrzucil na luz...Smieszne nie ?
" Isc , ciagle isc w strone slonca. W strone slonca,az po horyzontu kres"
Dodano: 2015-02-02 13:56:05

Casamaro
Dziewczyny,to nie jest tak , ze pojade gdzies z mezem na weekend i nagle moje problemy znikna....Jak wiem, ze mam PCOS czy inne chorobska i bez medykamentow sie nie obejdzie, to naprawde rady
" Isc , ciagle isc w strone slonca. W strone slonca,az po horyzontu kres"
Dodano: 2015-02-02 13:55:39

olas
Może dobrze byłoby wyluzować i właśnie dać sobie czas ... Dzisiaj pierwsze dziecko po czterdziestce to już nic dziwnego :) Absolutnie wykonalne pomimo podwyższonego ryzyka ...
Dodano: 2014-12-02 09:13:09

olas
Nie, tu albo jakoś sama się przebiję przez te trudności, albo nie. Co mi pomoże psycholog ? Jak zacznę z nim jeszcze chodzić do psychologa, to ja do czterdziestki nie urodzę :(
Dodano: 2014-11-29 12:21:25

beeatka
Ale przecież ludzie to robią i nie jest to nic takiego strasznego. Wydaje mi się, że sama trochę przesadzasz, wiesz. Faktycznie psycholog by się przydał ... będzie wsparciem ..
Dodano: 2014-11-05 13:22:08
Czy na pewno usunąć komentarz?

© 2013 - 2020
Fundusze europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w Waszą przyszłość. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.