• Stwórz swoja własną, wirtualną kartę ciąży! Analiza cyklu, badania, testy - wszystko w jednym miejscu!
  • Zapraszamy do galerii testów ciążowych i owulacyjnych. Porównaj swój wynik testu !!!

Baza wiedzy / Artykuły / Niepłodność męska, niedostrzegany problem


Niepłodność to często stan rujnujący emocjonalnie. Dowiedziono, że doznania psychiczne towarzyszące parom leczącym się od wielu lat są identyczne do tych, które przeżywają ludzie zmagający się z chorobą nowotworową. W trakcie długiego leczenia może pojawić się depresja, zaburzające się relacje z otoczeniem i konflikty między partnerami kończące się rozstaniem.

Dawniej skupiano się na kobiecie jako tej, która ma problem i nie może zajść w ciążę. Obarczano ją winą, ale i podkreślano jak bardzo należy wspierać kobietę psychicznie w tym trudnym dla niej okresie. Rola partnera była marginesowa, przez lata utrzymywał się stereotyp, że mężczyzna jest zawsze płodny, silny. Patriarchat doprowadził do tego, że mężczyźni bali i wstydzili się mówić o swoim cierpieniu związanym z niemożnością posiadania dziecka. Do tej pory trudno mężczyźnie zaakceptować konieczność jakichkolwiek badań a jeszcze bardziej fakt, że to z jego strony pojawił się czynnik utrudniający posiadanie potomstwa. A problemy natury męskiej są w nie mniejszym stopniu przyczyną utrudnionego zapłodnienia.

Czynnikami ryzyka dla spermatogenezy jest np. ekspozycja na pestycydy oraz organiczne środki chemiczne, już śladowe ilości metali ciężkich (ołów, kadm, arszenik) w nasieniu hamują czynność enzymów i mogą toksycznie wpływać na spermatogenezę. Przebyta w przeszłości radio- i chemioterapia również prowadzi do zmiany płodności. Zaburzenia hormonalne, jak niedobory gonadotropin objawiają się opóźnionym lub wręcz zahamowanym dojrzewaniem nasienia. Nie jest to wcale rzadkie zjawisko, ponieważ u mężczyzn często dochodzi do urazów głowy a tym samym może pojawić się uszkodzenie przysadki, która jest odpowiedzialna za wytwarzanie gonadotropin. Kolejnym czynnikiem są zaburzenia autoimmunologiczne, gdzie w nasieniu oraz we krwi mężczyzny wykrywane są przeciwciała przeciwplemnikowe. Te same substancje mogą znajdować się w kobiecym śluzie.
Zakażenia bakteriami przenoszonymi drogą płciową u mężczyzn często przebiegają bezobjawowo, tym samym trudno stwierdzić, że w organizmie bytuje chlamydia lub mycoplasma, które doprowadzają często do całkowitej bezpłodności. W sytuacji, gdy wywołają one odczyn zapalny w jądrach mogą doprowadzić do całkowitego zwłóknienia tych narządów. Również przebycie świnki po zakończeniu okresu dorastanie może doprowadzić do wystąpienia zapalenia jąder a to w konsekwencji do zaburzeń spermatogenezy.
Przyczyną niepłodności mogą być także wrodzone wady anatomiczne. Należy do nich wrodzony brak jąder, wnętrostwo – umiejscowienie jądra poza moszną, co często przyczynia się do problemów ze spermatogenezą. Wady prącia takie jak: stulejka - zrośnięcie się napletka z żołędzią, co zaburza prawidłowy wytrysk nasienia, wierzchniactwo - ujście zewnętrzne cewki moczowej znajduje się na grzbietowej powierzchni prącia lub na żołędzi i spodziectwo –ujście znajduje się na brzusznej powierzchni prącia. Choroby i defekty dróg wyprowadzających nasienie przyczyniają się w dużym stopniu do zaburzeń płodności lub bezpłodności męskiej. Należą do nich: jednostronny lub obustronny, wrodzony brak nasieniowodów, wodniak powrózka nasiennego i żylaki powrózka nasiennego.

Również wady nabyte przyczyniają się do zaburzeń męskiej płodności. Przeważnie związane są z przebytymi chorobami jąder lub nowotworami i są to: zmniejszenia objętości lub zanik jąder w wyniku stanów zapalnych lub nowotworów.
Ciężkie choroby ogólnoustrojowe często prowadzą do obniżenia jakości nasienia w wyniku niedożywienia, lub drastycznego spadku masy ciała. Dochodzi do tego także w przebiegu cukrzycy, stwardnienia rozsianego, urazów rdzenia kręgowego. Schorzeń pęcherza moczowego często doprowadzają do wystąpienia wytrysku wstecznego lub jego braku.
Wiadomo, że tryb życia również wpływa na organizm i nie pozostaje obojętny w kwestii płodności. Steroidy, używki stosowane np. na siłowni, leki używane w terapii nowotworowej, narkotyki i alkohol to główni wrogowie spermatogenezy. Stres, przegrzewanie jąder i ich ucisk także doprowadza do upośledzenia w wytwarzaniu plemników a czasem do zaburzeń anatomicznych w tym narządzie.
Jak wspomniano na początku także psychika męska w kwestii niepłodności wymaga uwagi. Poza udowodnieniem, że pierwiastek męski ma równoznaczny wpływ na niemożność posiadania dziecka należy pochylić się nad problemem męskiej psychiki w okresie starań o potomka.

Zwykle jest tak, że to od mężczyzny wymaga się, by wspierał kobietę. Podkreśla się, że ma lepiej, bo wymaga się zwykle od niego tylko jednego badania – analizy jakości nasienia. Tylko co w rzeczywistości oznacza to dla mężczyzny? Po pierwsze zmierzenie się z mitem masturbacji – tylko w taki sposób można pobrać nasienie a wykonywanie tej czynności w zamkniętym gabinecie jest niezręczne, kłopotliwe. Poza tym może zająć wiele czasu, bo trudno skupić się na tym jako na przyjemności, kiedy wiadomo że pozyskana sperma jest częścią procedury medycznej. Wydłużający się moment ejakulacji może frustrować mężczyznę, może on myśleć że wszyscy uznają go za nieudolnego, skoro tyle czasu mu to zajmuje. To tylko jeden czynnik, głównym jest natomiast wstyd, że może się on okazać niezdolnym do powołania na świat potomka.
Od wieków zakorzenione jest w kulturze, że jeśli nie ma dziecka to plemię, dynastia, ród, rodzina może przestać istnieć. Ten nacisk nie jest zbyt mocno propagowany w obecnych czasach ale jednak istnieje w podświadomości i budzi niepokój. Stąd stres i niechęć do badania nasienia – nieprawidłowy wynik może narazić mężczyznę w jego własnych oczach na wstyd. Poza tym utracone zostanie poczuci bezpieczeństwa, pojawi się obawa, że kobieta może zechcieć odejść od takiego „nieudacznika”. A przecież zła jakość nasienia nie jest brakiem męskości, a konsekwencją rozwoju cywilizacji. Niestety w pokoleniu ojców i dziadków wciąż pokutuje przekonanie, że brak dziecka spowodowany czynnikiem męskim świadczy o braku męskości= potencji. Niewybredne żarty ze strony rodziny o pomocy w spłodzeniu dziecka, skoro on ma problem. Kobiet nie dotyka taka ignorancja, niepłodność kobieca otoczona jest współczuciem. Chociaż należy oddać prawdę, że często też krytyką –„no, bo co to za kobieta, co nie może mieć dzieci”. Jednak na tym polu to mężczyźni są wyśmiewani, jako impotenci, a to dla nich bardzo dotkliwe.

Nie jest łatwo przeciwstawić się takim zachowaniom i wymaga to dużej siły ego, ale też zmiany przekonań społecznych i punktu widzenia przez mężczyzn. Badanie powinno być traktowane, jako informacja do dalszego postępowania medycznego.


Nie dodano jeszcze komentarzy


Czy na pewno usunąć komentarz?

© 2013 - 2020
Fundusze europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w Waszą przyszłość. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.