• Stwórz swoja własną, wirtualną kartę ciąży! Analiza cyklu, badania, testy - wszystko w jednym miejscu!
  • Zapraszamy do galerii testów ciążowych i owulacyjnych. Porównaj swój wynik testu !!!

Baza wiedzy / Artykuły / Adopcja, tyle miłości do oddania…


Bezpłodność, niemożność zajścia w ciążę doprowadza pary do pewnego momentu, w którym trzeba zdecydować. Nie są to nigdy łatwe decyzje ani rozmowy, ale odbywają się zawsze, gdy długotrwały proces starań o dziecko nie przynosi rezultatu. Najczęstsze pytania wtedy to:
Co teraz? Co dalej? Co zrobimy? Część z par wybiera drogę bez dzieci, druga grupa to ludzie podejmujący decyzję o adopcji.


Formalna adopcja, społeczna odbywa się według ściśle określonych zasad. Rodzice zgłaszają się do ośrodka, są badani przez psychologa, który ma określić ich wydolność wychowawczą. Często sprawdzany jest status socjoekonomiczny-czy przyszli rodzice są w stanie zapewnić dziecku godne życie. Później następuje najtrudniejszy moment-oswajania swojego strachu przed dzieckiem i przekonania go, że będzie mógł zaufać zupełnie obcym mu ludziom. Często rodzice decydują się na wzięcie niemowlęcia-wtedy prościej zbudować więź. Z adopcją społeczną łączy się też często zmiana całego życia rodziny. I to nie tylko ze względu na pojawienie się dziecka. Często adopcyjni rodzice decydują się na przeprowadzkę ze swojej miejscowości, by zacząć nowe życie i by chronić dziecko od napiętnowania. Niestety, ale kwestia adopcji nie przez wszystkich przyjmowana jest, jako coś naturalnego, często słyszy się, że dzieci z domu dziecka są złe i trudno będzie je wychowywać. Najgorsze jest jednak piętnowanie tych dzieci przez niektórych ludzi. Z tych powodów rodzice próbują ukryć fakt adopcji, bo tak naprawdę pojawienie się w domu upragnionego dziecka powinno wywoływać tylko falę gratulacji i szczęścia. Zupełnie tak jak w przypadku ciąży.

Pomimo obaw, jakie często niesie ze sobą decyzja o adopcji, takie rozwiązanie powinno być istotną kwestią rozważanych przy bezpłodność. Bez względu na formę daje się wtedy nowe życie, powołuje na świat nowego człowieka, który będzie obdarzony miłością i troską. Kształtowanie dziecka, proces wychowawczy, to kwintesencja rodzicielstwa bez względu na drogę, jaką dziecko pojawiło się w rodzinie.

Poza adopcją społeczną istnieje druga forma – adopcja prenatalna. Jest ona szansą dla par, które nie mogą starać się o dziecko ze względu obciążenia jednego z małżonków. Istnieją trzy formy adopcji prenatalnej:

a) dawstwo nasienia – odbywa się ona w przypadku, gdy mężczyzna nie może mieć dzieci. Wtedy nasienie pobierane jest od sprawdzonego, przebadanego dawcy i jest wykorzystywane w procesie inseminacji lub in vitro partnerce. Mimo prostoty tej metody, często jest trudna do zaakceptowania przez mężczyzn. Świadomość, że wychowują dziecko „innego” mężczyzny często ciąży na ich psychice. Dlatego też warto przed taką decyzją dokładnie porozmawiać z partnerem a najlepiej pójść wspólnie do psychologa, ponieważ mężczyzna często ulega partnerce, by ją uszczęśliwić, a potem nie radzi sobie z sytuacją. Zamyka się ze swoim problemem co dla związku może być wyniszczające.

b) dawstwo komórki jajowej - przebadana i sprawdzona dawczyni jest poddawana w ośrodku medycznym stymulacji hormonalnej w celu pobudzenia wzrostu i dojrzewania komórek jajowych, później przechodzi punkcję (operacyjne pobranie komórek jajowych z jajników, najczęściej odbywające się pod narkozą), a następnie pobrane komórki są przekazywane biorczyni. Ten zabieg stosowany jest w przypadku bezpłodności u kobiety. Dawstwo komórek jajowych jest możliwe jedynie, jako część procedury in vitro, ponieważ pobrane komórki mogą być zapłodnione wyłącznie pozaustrojowo. Forma ta nie sprawia większych problemów parom, dziecko dojrzewa w brzuchu matki a rodzice cieszą się ciążą. Kobiety nie rozpatrują faktu „obcej komórki”, jako kryterium postrzegania dziecka. Rosnące w ich łonie maleństwo wystarcza, by akceptować je w pełni, jako swoje dziecko.

c) dawstwo zarodka – to najtrudniejsza mentalnie forma adopcji, ponieważ rodzice przyjmują zarodek zupełnie obcej pary jako swój. Zwykle jest to zarodek zamrożony uprzednio przez pary, które decydowały się na zabieg in vitro i doczekały potomstwa a teraz chcą pomóc innym a także umożliwić swoim zarodkom stanie się dzieckiem. Dawstwo zarodków odbywa się wyłącznie na drodze transferu domacicznego. Jest bezbolesne i nie niesie za sobą żadnych powikłań. To trudna decyzja dla pary bezdzietnej, jednak gorzej mogą poradzić sobie w tej kwestii mężczyźni. Kobieta jest w ciąży, dziecko dojrzewa w jej brzuchu i poza pragnieniem donoszenia i troską o dziecko mają też pomoc hormonów ciążowych, które kierują jej instynktem macierzyńskim. Mężczyzna stoi przed dylematem wychowania „obcego” dziecka, jednak rozmowa i zaangażowanie partnera w obowiązki „ciążowe” dobrze wpływa na relacje ojca z dzieckiem.

Często mówi się, że kobieta jest matką od początku ciąży a mężczyzna staje się ojcem dopiero jak spojrzy na dziecko. Tak naprawdę rodzicami staje się już w momencie myślenia o dziecku, planowania. W czasie starań i niepowodzeń i w momentach szczęścia. Pary, które nie mogą zajść w ciążę odczuwają każdą próbę zakończoną niepowodzeniem jak stratę dziecka, więc nie można powiedzieć, że nie są rodzicami, bo w ich domu nie gościło dziecko. Dlatego też możliwość adopcji powinna być rozważana także w gabinetach lekarskich, ponieważ całą kwintesencją bycia rodzicem nie jest urodzenie dziecka a ukształtowanie go.


Komentarzy: (3) zaloguj się aby dodać komentarzolas
Dla czego nie mogę stanąć na wietrze i przyjąć nasienia z niewiadomego drzewa - kwiaty tak mają ... i to nie jest głupi pomysł. To jest bardzo piękny pomysł :(
Dodano: 2014-11-29 12:17:03

agniusia
Też się nie zgodzę, zwłaszcza z tym że kwintesencją bycia rodzicem jest ukształtowanie dziecka. Kwintesencją bycia jest miłość moim zdaniem nie jakieś kształtowanie kogoś wg naszego widzi mi się .
Dodano: 2014-11-28 19:19:07

olas
Nie zgodzę sie i nie będę oszukiwać - adopcja to jest coś zamiast, czasami jest to nawet czyjeś powołanie, ale nie zastapi rodzicielstwa. I chyba nie powinna.
Dodano: 2014-11-28 18:15:07
Czy na pewno usunąć komentarz?

© 2013 - 2020
Fundusze europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w Waszą przyszłość. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.