• Stwórz swoja własną, wirtualną kartę ciąży! Analiza cyklu, badania, testy - wszystko w jednym miejscu!
  • Zapraszamy do galerii testów ciążowych i owulacyjnych. Porównaj swój wynik testu !!!

Baza wiedzy / Artykuły / Antykoncepcja hormonalna: skutki, efekty, za i przeciw.


Antykoncepcja hormonalna uważana jest za najskuteczniejszą metodę zapobiegania ciąży. Ocenione zostało to na podstawie wskaźnika Pearla, który dla tej metody wynosi 0,2 – 1. Poza tym jest bardzo wygodna, nie wymaga obliczeń ani nie ma w niej okresów wstrzemięźliwości seksualnej lub konieczności stosowania dodatkowego zabezpieczenia.

Obecnie dostępne na rynku tabletki są bardzo bezpieczne, nie wywołują skutków ubocznych typu: zwiększenie wagi, obniżenie libido. Tabletki starszych generacji, tańsze i również wciąż dostępne mogą niestety wywoływać takie skutki a dodatkowo powodować częste bóle głowy, obrzmienie piersi, plamienia w czasie cyklu.
Stosując prostą definicję antykoncepcja hormonalna to metoda zapobiegania ciąży, która opiera się na dostarczaniu do organizmu sztucznych hormonów. Działają one podobnie jak naturalne kobiece hormony płciowe. Stosowane są hormony z grupy estrogenów (etynyloestradiol) oraz hormony z grupy progestagenów.
Większość preparatów zawiera oba te hormony, niektóre tylko progestageny. Mechanizm działania jest następujący; podczas przyjmowania antykoncepcji hormonalnej dochodzi do zahamowania owulacji.
Organizm zostaje oszukany, jajniki przechodzą w stan uśpienia i nie jajeczkują. Dodatkowo dochodzi do zagęszczenia śluzu w drogach rodnych kobiety oraz występują zmiany w błonie śluzowej macicy, co uniemożliwia zagnieżdżenia zygoty.

Z dostępnych na rynku preparatów antykoncepcji hormonalnej najpopularniejsze są tabletki jedno- lub dwuskładnikowe oraz plastry naklejane na skórę. Kobiety decydują się czasem na stosowanie krążka dopochwowego lub wkładki wewnątrzmacicznej z hormonami. Najmniej popularne są zastrzyki i implanty uwalniające hormony.
One też dają najwięcej dolegliwości – nudności, wymioty, bóle głowy.
Mimo „oszukiwania” organizmu stosowanie antykoncepcji hormonalnej ma dużo pozytywnego wpływu na organizm.

Zalety antykoncepcji hormonalnej są następujące:
• zmniejszona obfitość krwawień i objawy niedokrwistości,
• mniej bolesne miesiączki,
• łagodniejsze objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego,
• regulują czas występowania i trwania krwawień z odstawienia hormonów,
• zapobiegają rakowi endometrium (już po roku stosowania bez przerwy; efekt utrzymuje się 15 lat po zaprzestaniu przyjmowania),
• zapobiegają rakowi jajnika (dłuższy okres stosowania pigułki = mniejsze ryzyko raka, utrzymuje się do 15 lat od zakończenia),
• przyczyniają się do rzadszego występowania łagodnych nowotworów sutka i zmian dysplastycznych,
• zapobiegają powstawaniu osteoporozy (rok stosowania, utrzymuje się 15 lat po zaprzestaniu tej metody),
• niwelują objawy łojotoku i hirsutyzmu,
• łagodzą przebieg reumatoidalnego zapalenia stawów,
• zmniejszają objawy zarówno nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy.

Poza dobroczynną stroną antykoncepcji hormonalnej nie można zapomnieć o skutkach negatywnych. Najczęściej są one wywołane błędem w doborze metody antykoncepcyjnej, źle zebranym wywiadem lekarskim lub nie wykonaniem badań przed stosowaniem pigułek. Obligatoryjnie przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej kobieta powinna mieć wykonane badania sprawdzające stan układu krzepnięcia, nerek, wątroby i morfologię.
Takie same badania powinny być zlecone przed każdą zmianą metody antykoncepcyjnej, chyba że nie będzie się ona opierała na hormonach. Dodatkowo w ciągu dwóch lat stosowania powinno być wykonane USG piesi, narządów rodnych a co roku kobieta jest zobligowana do wizyty u ginekologa i wykonaniu cytologii.

Do powikłań w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej należy:
• powikłania zatorowo-zakrzepowe, zawał mięśnia sercowego u palaczek po 35. roku życia, nadciśnienie tętnicze,
• kamica pęcherzyka żółciowego, żółtaczka cholestatyczna, pierwotny rak wątroby,
• wtórny brak miesiączki tzw. post-pill amenorrhea

Każdy lekarz powinien zapoznać kobietę z przeciwwskazaniami do korzystania z antykoncepcji hormonalnej. Nie są to suplementy diety, czy preparaty witaminowe a leki ingerujące w profil hormonalny organizmu. Tym samym wszystkie zastrzeżenia, co do wyboru preparatu muszą być rzetelnie przedstawione a odpowiedź na pytania pacjenta zaspokojona.

Zastrzeżeniami, co do stosowania antykoncepcji hormonalnej są:
• stosowanie podczas karmienia piersią
• przy występowaniu otyłości,
• przy zastawkowych wadach serca, stanach po wszczepieniu sztucznych zastawek serca,
• przy zaburzeniach krzepliwości, chorobach zatorowo-zakrzepowe w przeszłości lub w rodzinie,
• w nowotworach estrogenozależnych (rak sutka, rak endometrium – trzonu macicy),
• w chorobach układowych (toczeń rumieniowaty trzewny, sklerodermia, kolagenozy),
• w chorobach psychicznych (zwłaszcza psychoza maniakalno-depresyjna),
• w chorobie Leśniowskiego – Crohna (zapalna choroba jelit).

Decyzja o antykoncepcji hormonalnej powinna zostać dokładnie przemyślana, omówiona z lekarzem a także między partnerami. Nie powinno jej się stosować, jeśli para chce np. za pół roku starać się o dziecko. Nie jest to wskazane ze względu na gospodarkę hormonalną kobiety. Generalnie, jeśli w najbliższych planach jest ciąża lepiej zdecydować się na stosowanie prezerwatyw niż ingerować w organizm. Każda kobieta musi też pamiętać, że lekarzowi należy podać dokładny wywiad i że muszą zostać zrobione badania. Antykoncepcja obecnie jest bardzo bezpieczna i zdecydowanie najlepiej nadaje się, jako metoda do długiego stosowania.


Komentarzy: (2) zaloguj się aby dodać komentarzagniusia
No jeszcze jest jeden niezawodny i nieszkodliwy środek - szklanka wody zamiast ... znaczy nieszkodliwy w sensie, że na psychikę tylko siada, więcej na nic :)
Dodano: 2014-11-28 19:21:19

olas
No jeżeli w planach na bliską przyszłość jest ciąża to gumki też bym odrzuciła ... rzeczywiście, juz widzę jak ginekolog diagnozuje mi psychozę - on nawet o to nie pyta :(
Dodano: 2014-11-28 18:12:59
Czy na pewno usunąć komentarz?

© 2013 - 2020
Fundusze europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w Waszą przyszłość. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.