• Stwórz swoja własną, wirtualną kartę ciąży! Analiza cyklu, badania, testy - wszystko w jednym miejscu!
  • Zapraszamy do galerii testów ciążowych i owulacyjnych. Porównaj swój wynik testu !!!

strona główna / baza wiedzy / kalkulatory / kalkulator beta hCG


Gonadropina kosmówkowa hCG

Jest hormonem wytwarzanym przez organizm kobiety, od którego bezpośredniego wpływu zależy rozwój oraz utrzymanie ciąży na jej wczesnym etapie. Produkcja i wydzielanie hormonu hCG zachodzi w zarodku, który stymuluje nowopowstałe ciałko żółte do produkcji progesteronu aż do momentu wykształcenia się łożyska. Co ważne, wraz z rozwojem ciąży zapotrzebowanie na progesteron wzrasta, a więc również produkcja hCG będzie po prostu się zwiększać. Dlatego też wzrost poziomu hCG jest wskaźnikiem rozwoju wczesnej ciąży.


Poziom BhCG zwykle podwaja się co 2 dni w ciągu pierwszych czterech tygodni ciąży. Poziom szczytowy tego hormonu przypada na 8-10 tydzień ciąży, a następnie w miarę przejmowania funkcji przez wykształcone łożysko, zmniejsza się do końca ciąży. Zauważa się, że poziom BhCG udanej ciąży wewnątrzmacicznej powinien zwiększyć się o co najmniej 35% w ciągu 48 godzin. Wolniejsze tempo wzrostu sugeruje możliwe poronienie lub ciążę pozamaciczną. U kobiet, którym grozi poronienie obserwuje się spadek o ok. 36-47% hormonu BhCG w ciągu dwóch dni. Wolniejszy spadek, najczęściej sugeruje ciążę pozamaciczną*. Jednakże aż w 21 % ciąż pozamacicznych wzrost BhCG jest podobny do ciąży wewnątrzmacicznej, a 8% ciąży pozamacicznych wykazuje spadek BhCG podobny do poronienia. Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym wskaźnikiem wyznaczenia zdrowej oraz tygodnia ciąży innym niż obserwacja wzrostu BhCG jest obserwacja bicia serca płodu po 6-7 tygodniach ciąży oraz badanie USG.


*University of Pennsylvania School of Medicine, Morse 2012.
© 2013 - 2020
Fundusze europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w Waszą przyszłość. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.