• Stwórz swoja własną, wirtualną kartę ciąży! Analiza cyklu, badania, testy - wszystko w jednym miejscu!
  • Zapraszamy do galerii testów ciążowych i owulacyjnych. Porównaj swój wynik testu !!!

strona główna / baza wiedzy / kalkulatory / kalkulator dni płodnych (owulacyjny)


Czym jest ?

Kalkulator owulacji pomaga stwierdzić, kiedy zachodzi jajeczkowanie. Nie powinno się stosować go jako metody zapobiegania ciąży, ponieważ jajeczkowanie i dojrzewanie komórki są zależne od różnych czynników i podatne są na bodźce zewnętrzne, przez co kalkulator owulacji nie sprawdza się jako metoda antykoncepcji.

Kiedy i jak obliczać?

Aby kalkulator obliczył, kiedy wpadają dni płodne, trzeba znać długość swojego cyklu miesięcznego. Jeśli pomiędzy pierwszym dniem krwawienia miesiączkowego a pierwszym dniem kolejnego mija 28 dni, oznacza to właśnie, że taka jest długość cyklu. W takim przypadku owulacja (uwolnienie komórki jajowej) przypada na ok. 14 dni przed miesiączką, a więc dni płodne przypadają średnio na czas pomiędzy 9 a 18 dniem cyklu. Kalkulator dni płodnych przełoży wszystkie te informacje na konkretne daty. Aby obliczyć dni płodne, w kalkulator wpisuje się datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki i średnią długość cyklu. Następnie wystarczy kliknąć przycisk Oblicz. Kalkulator dni płodnych obliczy najbliższy okres czasu, w którym prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe. Pamiętać należy, że jest on prawdopodobny, ponieważ długość cyklu menstruacyjnego u każdej kobiety może być różna, a on sam przebiegać nieco inaczej.

Dlaczego tak?

Owulacja, zwana także jajeczkowaniem to przemiana, polegająca na wytworzeniu komórki jajowej oraz jej uwolnieniu. Podczas jajeczkowania kobieta jest najbardziej płodna i najwyższe są szanse na zapłodnienie, czyli zajście w ciążę. Zdolność komórki jajowej do zapłodnienia utrzymuje się przez około dobę. To jedna z podstawowych informacji, na których opiera się kalkulator owulacji. Plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety około 3-5 dni, stąd dni płodne kobiety wynoszą około 5-7 dni. Największe szanse na zajście w ciążę istnieją w ostatnich trzech dniach przed jajeczkowaniem, w dniu owulacji oraz najwyżej dwa dni po niej. W każdym cyklu miesięcznym ma miejsce tylko jedno jajeczkowanie, podczas którego przeważnie jedna komórka jajowa uwolniona zostaje do jajowodów. W 1-2% przypadków, przy jajeczkowaniu, dochodzi do uwolnienia dwóch komórek. W przypadku zapłodnienia obu jaj mówi się o ciąży bliźniaczej.
© 2013 - 2020
Fundusze europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w Waszą przyszłość. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.