• Stwórz swoja własną, wirtualną kartę ciąży! Analiza cyklu, badania, testy - wszystko w jednym miejscu!
  • Zapraszamy do galerii testów ciążowych i owulacyjnych. Porównaj swój wynik testu !!!

strona główna / baza wiedzy

NPR

Metoda Rötzera Metoda Billingsa Metoda Kippleyow Metoda angielska Metoda niemiecka NaproTechnologia

Metoda angielska

Opis

Metoda angielska znana także jako metoda podwójnego sprawdzenia, to metoda naturalnego planowania rodziny, polegająca na rozpoznaniu początku i końca fazy płodności. Zasady tej metody zostały opracowane na przełomie lat 70. i 80. XX wieku przez ginekologów z Queen Elizabeth Birmingham Maternity Hospital w Wielkiej Brytanii. Opracował ją zespół ginekologów Szpitala Położniczego im. Królowej Elżbiety. dr Anna Flynn i prof. John Kelly. Bazuje ona na trzech wskaźnikach płodności: PTC, śluzie szyjkowym oraz zmianach szyjki macicy. Do wyznaczenia końca płodności wystarczą dwa z nich. Wieloletnie badania naukowe dotyczące wskaźników płodności oraz analizy innych metod planowania rodziny pozwoliły w 2002 na wprowadzenie niewielkich zmian ułatwiających stosowanie metody. W Polsce metoda ta jest rozpowszechniana przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny. W Polsce metoda ta jest rozpowszechniana przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny. To metoda pozwalająca na ocenę płodności kobiety na podstawie badań i analizy skuteczności znanych wtedy naturalnych metod planowania rodziny. Jak stosuje się metodę angielską? Metoda angielska jako naturalna metoda antykoncepcji, jak i metoda ułatwiająca zajście w ciążę, opiera się na samoobserwacji kobiety. Należy badać trzy czynniki:

  • podstawową temperaturę ciała kobiety
  • wygląd i ilość śluzu szyjkowego
  • objawy szyjki macicy
Te trzy czynniki pozwalają na wyliczenie dni płodnych i niepłodnych kobiety – chociaż można badać tylko temperaturę i do wyboru – śluz lub szyjkę macicy. Temperaturę należy mierzyć codziennie o tej samej porze, po przebudzeniu i przed wstaniem z łóżka. Okres wyższej niż normalnie temperatury ciała oznacza, że trwa okres okołoowulacyjny. Jeżeli pomiaru dokonano o innej niż stała porze, trzeba uznać to za zakłócenie. Zdarzają się jednak przypadki, że niemożliwym jest wtedy zinterpretowanie krzywej termicznej. W takim wypadku, można spróbować dokonać korekty temperatury, ale nie jest powiedziane, że u wszystkich kobiet to "zadziała". Wygląd, konsystencja i ilość śluzu szyjkowego są także bardzo ważne. Śluz płodny jest elastyczny, przezroczysty i dość obfity, powodujący uczucie wilgoci w pochwie. Pojawia się on w czasie owulacji, czyli w momencie najwyższej płodności kobiety. Ułatwia on dotarcie plemników do jajeczka, przyspiesza ich ruch, zapewnia im składniki odżywcze oraz przepuszcza tylko najsprawniejsze plemniki. Śluz niepłodny natomiast jest nieprzezroczysty (białawy lub żółtawy) i lepki, nie powoduje uczucia wilgotności w pochwie. Blokuje on dostęp plemników w głąb pochwy. Metoda podwójnego sprawdzenia wymaga także badania objawów szyjki macicy. Oznacza to obserwację otwartości, miękkości i wysokości szyjki macicy.


© 2013 - 2020
Fundusze europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w Waszą przyszłość. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.