• Stwórz swoja własną, wirtualną kartę ciąży! Analiza cyklu, badania, testy - wszystko w jednym miejscu!
 • Zapraszamy do galerii testów ciążowych i owulacyjnych. Porównaj swój wynik testu !!!

strona główna / baza wiedzy

NPR

Metoda Rötzera Metoda Billingsa Metoda Kippleyow Metoda angielska Metoda niemiecka NaproTechnologia

Metoda Rötzera

Opis

Metoda Rötzera (metoda Roetzera) to jedna z metod naturalnego planowania rodziny. Jest metodą austriackiego lekarza, prof. Josefa Rötzera. Odpowiednia interpretacja trzech wskaźników umożliwia rozpoznanie okresów płodności i niepłodności w cyklu miesiączkowym. Prof. Rötzer w naukowy sposób wykazał zależność między cyklicznie występującymi, łatwymi do zaobserwowania objawami w przebiegu cyklu miesiączkowego a możliwością określenia aktualnego stanu płodności kobiety.
Dokładniej, jest to metoda objawowo-termiczna, oparta na obserwacji następujących wskaźników płodności:

 • podstawowej temperatury ciała (inaczej temperatury poprzebudzeniowej)
 • cech śluzu szyjkowego
 • ewentualnie stanu szyjki macicy

W przypadku starań o dziecko można więc dzięki niej określić najlepszy moment na jego poczęcie. Metoda Rötzera jest pierwszą na świecie metodą objawowo-termiczną. Jej pierwotną nazwę (Sympto-Thermal Method) rozszerzono później na całą grupę metod rozpoznawania płodności wykorzystujących obserwacje śluzu i pomiar podstawowej temperatury ciała. Obserwacje należy prowadzić cały czas gdyż bardzo ważne jest wyczulenie na wszelkie zmiany. Istotna jest regularność i dokładność - tylko w ten sposób obserwacje i wnioski z nich płynące będą wartościowe. W jakim celu stosuje się tą metodę? Celem stosowania metody Rötzera może być zarówno samo diagnozowanie płodności, jak i wykorzystanie tej wiedzy w planowaniu rodziny. Stosowanie metody Rötzera umożliwia:

 • ocenę stanu płodności i zdrowia kobiety
 • świadomy wybór najlepszego czasu na poczęcie dziecka
 • zwiększenie szansy powodzenia przy staraniach o powiększenie rodziny (także u par o obniżonej płodności)
 • odłożenie poczęcia, nawet ze 100% pewnością
 • budowanie głębokiej więzi małżeńskiej i wzrost wzajemnej atrakcyjności

Jak ją stosować?

Temperaturę mierzy się zaraz po przebudzeniu, każdego dnia mniej więcej o tej samej porze (maksymalna różnica to 1,5 godziny). Należy zrobić to jeszcze przed wstaniem z łóżka i rozpoczęciem codziennych czynności. Najlepszy będzie do tego specjalny termometr owulacyjny. Pomiaru dokonujemy w ustach, w pochwie lub w odbycie. Śluz monitoruje się natomiast kilka razy w ciągu dnia (np. podczas korzystania z toalety). Dodatkowych informacji może także dostarczyć badanie szyjki macicy - jej twardość, stopień rozwarcia i położenie. Wszystko to zmienia się bowiem w zależności od fazy cyklu. Informacje nanosi się codziennie na swoją kartę obserwacji. Wpisuje się w niej także wszelkie czynniki, które mogły zaburzyć cykl oraz występowanie bólu owulacyjnego i bólu piersi. Małżonkowie stosujący metodę Rötzera mogą świadomie wybrać najlepszy czas na poczęcie swojego dziecka. Dzięki precyzyjnemu rozpoznaniu objawów możliwe jest określenie aktualnego stanu płodności. Tylko współżycie podjęte w okresie płodności może doprowadzić do poczęcia dziecka. Stosując metodę Rötzera małżonkowie mają szansę pogłębiać wzajemne relacje. Poznając i akceptując prawa rządzące płodnością małżonkowie przestają się bać płodności i jej efektów. Zaczynają patrzeć na płodność jako na integralną cechę kochanej osoby. Sprzyja to wzajemnej miłości i akceptacji. Ogólny opis metody Rötzera nie wystarczy jednak do jej stosowania. Pełną wiedzę na ten temat można zdobyć jedynie od dyplomowanego nauczyciela lub z podręcznika. Okres nauki wymaganej do jej zastosowania to aż pół roku. Obserwacje to bowiem najprostsza część. Następnie, aby wyliczyć dni płodne należy zastosować specjalny algorytm. Metodę Rötzera mogą stosować wszystkie kobiety od okresu dojrzewania do menopauzy. Metoda Rötzera ma opracowane tryby postępowania we wszystkich sytuacjach:

 • w cyklach regularnych i nieregularnych,
 • po porodzie, w okresie karmienia piersią i w premenopauzie,
 • po odstawieniu pigułki hormonalnej i po wyjęciu wkładki domacicznej,
 • niezależnie od stanu zdrowia,
 • zawsze – także wtedy, gdy kobieta musi wstawać w nocy do dziecka i gdy pracuje na zmiany.
Możliwe zaburzenia Wiele czynników może jednak wpływać negatywnie na skuteczność Metody Rötzera. W przypadku śluzu są to: spożywanie dużych ilości alkoholu (zaburza także wykres temperatury), przyjmowanie leków lub preparatów rozrzedzających śluz (np. syropów wykrztuśnych) oraz codzienne współżycie. Z kolei wykres temperatury mogą zniekształcać: przebudzenie się nad ranem mniej niż godzinę przed pomiarem (prawidłowy pomiar wymaga wcześniejszego nieprzerwanego snu przez co najmniej godzinę), choroby przebiegające z gorączką, za krótki pomiar, złe ułożenie termometru w ustach.

Wady i zalety

Całościowe, wyczerpujące stosowanie metody Rötzera jest trudne. Przede wszystkim należy jej się wcześniej nauczyć (czytanie artykułów nie da absolutnie wystarczającej wiedzy na ten temat). Metodę tę stosuje się zarówno jako sposób na zapobiegnięcie ciąży, jak i określenia najodpowiedniejszego momentu na zapłodnienie. W tym pierwszym wypadku, wiąże się oczywiście z abstynencją seksualną przez pewną część cyklu i dlatego jest dla wielu uciążliwa. Jako metoda wyznaczania owulacji i narzędzie obserwacji własnego ciała i tego, w jaki sposób przebiega u nas cykl miesięczny może być natomiast dobrym rozwiązaniem. Pomoże bowiem zaobserwować pewne prawidłowości i wykryć ewentualne zaburzenia mogące być przyczyną niepłodności.

Pamietaj

 • mierz temperature tuż po przebudzeniu o tej samej porze
 • monitoruj śluz kilka razy w dniu
 • rejestruj inne czynniki mogące zaburzyć cykl


© 2013 - 2020
Fundusze europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Inwestujemy w Waszą przyszłość. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.